سفارش تبلیغ
صبا ویژن

قلمدون
 
این وبلاگ به کمپین *من عاشق محمد(صلّی الله علیه و آله و سلّم) * هستم، پیوست
تابلویی از بهار خزان زده کتاب و کتابخوانی
 
قلمدون: بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی کتاب، دیروز کار خود را به پایان رساند. این نمایشگاه   به مدت 11 روز در مصلی تهران  میعادگاه و میزبان دانشجویان، دانش آموزان، محققان و اهالی مطالعه بود، البته در برخی از ساعات روز با حضور هنرمندان، مسئولان دولتی و لشکری فضایی متفاوت را نیز تجربه می کرد. نشست های مختلفی که در غرفه ها و سالن های همایش نمایشگاه برگزار می شد، برگزاری مسابقات گوناگون و بلوتوث ها و همچنین سعی برخی از انتشاراتی ها در استفاده از نام سال برای جلب بازدیدکنندگان بیشتر در عین حال که می توانست بهار طبیعت را به بهار مطالعه پیوند بزند اما سوز خشک و خشن گرانی کتاب ها این بهار را خزان زده کرده بود

اگر مصلی تهران زبان گویایی داشت، حضور رهبر معظم انقلاب اسلامی و بازدید دو ساعته ایشان از غرفه ها زیباترین خاطره ها و سخنان ایشان سودمندترین سخنان در وادی مطالعه و کتابخوانی را زیبا ترین خاطرات خود بر می شمرد.

البته امسال هم نمایشگاه بین المللی کتاب با معرفی دو شهید شاخص سال طاهره سادات هاشمی و شهید عبدالحمید دیالمه و شهید سلیمان خاطر از کشور مصر، بهار در بهار نمایشگاه! را رنگ و بوی آلاله های ایثار و شهادت داده بود. کسانی که روایت قهرمانی ها و پهلوانی هایشان عناوین بسیاری از کتاب های موجود در نمایشگاه بود.

از بین سازمان های شرکت کننده در این نماشگاه، غرفه سازمان بسیج جامعه زنان کشور با کتاب هایی در معرفی شهدای زن سعی در تبیین جایگاه زنان در انقلاب اسلامی و نقش حماسی و ایثارگرانه آنها در میادین مختلف دفاع از انقلاب داشت.

سازمان بیناد شهید و امور ایثارگران و سازمان بسیج مستضعفین نیز از دیگر سازمان های ارزشی بودند که در این نمایشگاه سعی داشتند، فرهنگ ایثار و شهادت را در قالب کتاب هایی در معرفی شهدا و خاطرات ایثارگران و یادگاران هشت سال دفاع مقدس در بین بازدیدکنندگان و علاقمندان به این دوران طلایی انقلاب اسلامی ترویج و بسط دهند.

زهرا شاهسون، یکی از بازدیدکنندگان غرفه سازمان بسیج جامعه زنان کشور با بیان اینکه شناخت زنان ایثارگر و مشخص کردن جایگاه زنان در این زمانه که دختران جوان ما دچار گم شدگی در هویت ایرانی - اسلامی بوده و به دنبال الگویی قوی و زیبا هستند، نه تنها یک وظیفه که یک واجب فرهنگی و ملی است گفت:  من بسیار خوشحالم که زنان بسیجی ما با بصیرت برگرفته از ایمان و اعتقادات راسخ به آرمان های انقلاب در این راه قدم هایی خوب و محکم برداشته اند. اما باز هم این تلاش ها در برابر هجم بالا و شأن متعالی زنان رزمنده و ایثاگر ما بسیار کم است و هنوز شهدای زن در مظلومیت قرار دارند.

در گوشه ای از راهروی نماشگاه تعدادی زیادی از جوانان تجمع کرده اند، لهجه زیبای هر کدام معرفی کننده استان محل زندگیشان است . به جمع آنها می پیوندم ، از کیفیت آثار ارائه شده چندان راضی نیستند و یک از آنها با دلخوری می گفت: حتی در پیدا کردن غرفه مورد نظر راهنمایان و اطلاعات نمایشگاه کمک چندانی نمی کنند و این مشکلات زمان بیشتری از ما برای خرید می گیرد.

حجت الاسلام دانش رحمانی نیا، در خصوص کیفیت و کمیت بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی کتاب گفت: با توجه به قدمت نمایشگاه بین المللی کتاب انتظارات بیشتری از دست اندرکاران و انتشاراتی های شرکت کننده در این نمایشگاه می رفت.

وی ادامه داد؛ با توجه به اینکه  من چند سالی است از نمایشگاه بین المللی کتاب تهران بازدید می کنم می توانم بگویم: نمایشگاه امسال تهران از برخی جنبه ها با سال های گذشته متفاوت بود، زیرا تغییر قیمت و متغیر بودن قیمت کاغذ نقش عمده ای را در بالا بودن نرخ کتاب ها و به تبع کاهش بازدید و پس از آن هم کم شدن درصد مطالعه و تحقیق رادر بین مردم سبب شده است.

در راهروها که قدم می زدی علاوه بر رنگ های جلد کتاب ها و تبلیغات مؤسسات و انتشاراتی های مختلف که فضا را مانند گلستانی برای اهالی مطالعه کرده بودند ؛ رنگ های عجیب و غریب صورت های بزک کرده برخی از بازدیدکنندگان ، مانتوها و لباس های نامتعارف برخی از دختران و پسران و خنده های بلند ... می توانست ساختار شکن ترین مباحث نمایشگاهی باشد که عنوان نمایشگاه کتاب را به خود اختصاص داده است.

میترا خسروبیک کارشناس مسائل فرهنگی با تأکید بر اینکه در فضاهای نمایشگاهی که مهم ترین عامل حضور بازدیدکنندگان خرید مایحتاج زندگی است و کتاب مهم ترین وسیله برای تغذیه فکری و روحی مردم کشور است ، وقتی قدرت خرید پایین می آید خواه نا خواه حضور جوانان می تواند فلسفه دیگری پیدا کند .

او وقت گذرانی در نمایشگاه کتاب را مولود پایین آمدن قدرت خرید جوانان و نتیجه مطالعه کم در عمق فرهنگ ایرانی – اسلامی می دانست و گفت: یکی از راهکارهای مبارزه در برابر تهاجم فرهنگی و مقابله با فرهنگ های وارداتی ، اشاعه فرهنگ غنی ایران اسلامی در قالب کتاب است که متأسفانه باز هم در نمایشگاه بخصوص در زمینه رمان ها و کتب تاریخی بیشتر با قلم نویسندگان خارجی رو به رو هستیم.

این کارشناس مسائل فرهنگی ، کتاب های رشته های علوم انسانی و ادبیات را مهم ترین کتب در عرصه فرهنگ دانست و افزود : متاسفانه در رشته های مهم  و تأثیرگذار دانشگاهی از زیر مجموعه های علوم انسانی بیشتر آموزه ها و کتب از نویسندگان و نظریه پردازان خارجی است .

این می شود که جوان ما با تغذیه فکری از سوی غرب و با تأثیر پذیری از شبکه های ماهمواره ای و ... حتی نمی تواند تشخیص دهد که برای شوخی و گذران اوقات فراغت چه فضاهایی را انتخاب کند و با دیدن کتاب هایی که بیشتر نویسنده های آن خارجی هستند آن اعتماد به فرهنگ و قدرت علمی کشور را از دست می دهد .

هما داهی، غرفه دار انتشارات فرهنگ در خصوص نمایشگاه بین المللی کتاب تهران و مشکلات آن به خبرنگار سایت طنین یاس گفت: از نظر کمیت و کیفیت کار، امسال  ما افت شدیدی روبرو بودیم حتی می توان گفت این موضوع نامبارک در  کیفیت خدمات رفاهی هم به غرفه ها نیز تأثیرگذار بود.   

وی افزود: در نمایشگاه سال 92 آمار بازیدکنندگان نسبت به سال‌های گذشته کاهش چشم گیری داشت و قدرت خرید از سوی مردم ، پایین آمده بود  که علت اصلی آن گرانی  و تحریم ها است.

 مسؤول غرفه انتشارات منشور هم ، اوضاع استقبال بازدید کنندگان از  بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی کتاب را دلیل گران بودن قیمت کاغذ نامطلوب عرض یابی کرد و گفت: امروز انتشارات کتاب های مذهبی و دینی ما در حال تعطیل شدن هستند که ما توقع داریم با  پیگیری مسؤولان و حتی شده سیاست ها تشویقی مثلا در دسترس قرار دادن ورق با قیمت های کمتر به اینگونه انتشاراتی ها، قیمت کتب های مذهبی پایین تر بیاید تا استقبال مردم بتبع بیشتر شود.

وی در بخشی دیگر صحبت هایش به کمبود بن های کتاب در دست طلاب و دانشجویان اشاره کرد و ابراز داشت:  با بن های 25000 هزار تومانی که در دست دانشجویان، فرهنگیان و طلاب بود به نظر می رسد آنان حتی نتوانند بخشی از کتاب های مورد نیاز خود را خریداری کنند.

صدای خریداری که با تعجب قیمت پشت جلد را به فروشنده نشان می داد و می گفت: شما حتی از قیمت مندرج روی جلد هم کتاب را گران تر می فروشید! به سایر بازدیدکنندگان این فرصت را داد که آنها هم با دروغ خواندن تخفیفات برخی از انتشاراتی ها حداقل صدای اعتراضشان را به گوش سایر خریداران برسانند!! روح الله انصاری در این باره به خبرنگار طنین یاس گفت: امسال با این که هر غرفه ای قرار بود ده درصد تخفیف بدهد اما ما شاهد آن بودیم که حتی درصدی هم از قیمت روی جلد بیشتر می گرفتند. شاهین شورایی با اعتراض به اینکه صحبت های ما به گوش کسی نمی رسد و تأثیری ندارد گفت : بهار کتاب و کتاب خوانی ما ایرانیان هر سال به خزان نزدیک تر می شود.

سوسن صادق نژاد نگاهی متفاوت به اوضاع نمایشگاه داشت او با دلخوری گفت: بیشتر غرفه هایی که مربوط به مسائل دینی و مذهبی نمی شدند در بهترین فضاها با دید خوب قرار داشتند و این موارد فضا را برای خارج کرذن نمایشگاه از حالت اسلامی و ایرانی کمک می کرد مثلا من برای پیدا کردن غرفه حضرت زهرا (س) کلی گشتم و وقت گذاشتم  هر ساله غرفه حضرت زهرا(س) در داخل شبستان بود؛ اما چرا امسال به جایی که در دسترس بازدیدگنندکان نبود برده شده است! این سیاست ها و اولویت بندی ها  برای کشور اسلامی ما جای تعجب دارد .

رضا میرزایی نیز در ادامه صحبت های همسرش گفت:چرا تبلیغات کتب دینی کمه  اما کتاب های غیر دینی  تبلیغاشان بسیار است؟ و بعد با اشاره به تعدادی از جوانان با لباس ها و حرکات عجیب گفت: بعضی از بازدیدکننده نما ها ! هم بجای خرید کتاب، خودشان را با چیزهایی مثل لواشک، ساندویچ و فست فود و حتی عروسک سرگرم کرده بودند تا شاید مرهمی باشه بر زخم های پول نداشتنشان.

خلاصه نماشگاه بیست و ششم با تمام کاستی ها و نقاط قوتش به پایان رسید و هم مسئولان و هم انتشاراتی ها فرصتی یک ساله دارند تا با بهره گیری از آنچه تجربه کرده اند ، نماشگاهی پر بار تر را برای سال آینده تدارک ببینند.

سازمان های ارزشی و انتشارات وابسته به دانشگاه هم باید عزم خود را جزم کنند تا با قدرت بیشتری در نمایشگاه سال بعد حضور داشته باشند و خانواده ها هم در پرورش فکر و اخلاق فرزندان خود برای حضور در فضاهایی مانند نمایشگاه کتاب کار کنند تا فرزندان آنها در نمایشگاه بیست و هفتم درصدی به فضای کتاب و کتابخوانی نزدیک تر شوند .نوشته شده در تاریخ یکشنبه 92/2/22 توسط منیره غلامی توکلی

مسئول نمایندگی ولی فقیه بسیج مستضعفین

افزایش سرانه تولید ملی بدون وابستگی به درآمد نفتی، اوج حماسه اقتصادی است

مسئول نمایندگی ولی فقیه در بسیج گفت: هدف و نخستین گام در ایجاد حماسه اقتصادی، رسیدن به استقلال اقتصادی و افزایش سرانه تولید ملی بون وابستگی به درآمد نفتی است.

حجه الاسلام تویسرکانی نماینده ولی فقیه در بسیج مستضعفین

حجت الاسلام تویسرکانی، مسئول نمایندگی ولی فقیه در بسیج  در گفت و گو با خبرنگار طنین یاس با  بیان  این نکته که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، در تقابل با دشمنان اسلام در مسائل سیاسی و نظامی استقلال کامل داریم و از لحاظ  فرهنگی با چالش بزرگی مواجه نیستیم، گفت: متأسفانه در مسئله اقتصادی هنوز آن طور که باید به استقلال کامل دست پیدا نکرده ایم و از همین وابستگی، دشمن با اتخاذ تحریم به عنوان راهی برای کنترل و توقف ملت ما در مسیر پیشرفت استفاده می کند.

وی نخستین گام و هدف خلق حماسه اقتصادی را رسیدن به استقلال اقتصادی دانست و عنوان کرد، راهکارهای خلق پدیده اقتصادی، کم شدن وابستگی اقتصاد کشور به نفت، استفاده از فرصت های بومی، اصلاح الگوی مصرف، استفاده نکردن از کالاهای خارجی و حمایت از تولیدات داخلی قابل رقابت با نمونه های خارجی برشمرد. 

مسئول نمایندگی ولی فقیه در بسیج  با اشاره به نقش محوری نخبگان سیاسی و اقتصادی در ایجاد تحولات بزرگ اظهار کرد،برای ایجاد هر تحولی باید زمینه های بروز  آن در جامعه ایجاد شود. نخبگان در خلق حماسه سیاسی و اقتصادی با زمینه سازی، آماده کردن مردم، گفتمان سازی حماسه سیاسی و اقتصادی و برنامه ریزی ها و کنترل، نقش ویژه ای در خلق حماسه سیاسی و اقتصادی دارند.

وی تأکید کرد : هر گونه کوتاهی از سوی نخبگان سیاسی و اقتصادی در این زمینه جفا به انقلاب اسلامی و نظام اسلامی هست .

حجت الاسلام تویسرکانی در خصوص نقش زنان در ایجاد حماسه اقتصادی گفت: با توجه به اینکه نگاه ما به جایگاه اجتماعی و نقش زنان در جامعه، نگاه امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری است، زنان را در هر گونه تحولی پرچمدار می دانیم، زنان از لحاظ کمیت نیمی از جامعه  اند اما بر  کل جامعه تأثیر گذار هستند.

در واقع می توان گفت: تأثیری که زنان بر جامعه دارند مردان ندارند؛ تأثیری که می تواند  هم مثبت و هم منفی باشد.

وی گستره تأثیرگذاری زنان بر جامعه را در عرصه های تربیتی و حماسی، سیاسی و اقتصادی و دفاعی برشمرد و افزود: زنان در شکوفایی اقتصاد ملی می توانند نقش بسیار مؤثری را با تبدیل کردن خانه ها به کارگاه های کوچک تولید، استفاده از کالای تولید داخلی و اصلاح الگوی مصرف داشته باشند.

مسئول نمایندگی ولی فقیه در بسیج، با اشاره به فعالیت های تولیدی و خانگی بانوان در عرصه های پوشاک و مواد غذایی در گذشته گفت: غربی ها فعالیت های اقتصاد خانگی بانوان ایرانی را ضد ارزشی جلوه دادند و با تزریق این تفکر که اینگونه فعالیت ها با شأن زن سازگاری  ندارد، سعی کردند با مشغول کردنش به مسائلی چون مدگرایی و آرایش های خارج از عرف او را از عنصری فعال و مبدل به عنصری برهم زننده آرامش روانی و اخلاقی جامعه  و مانع پیشرفت تبدیل کنند .

وی در پایان با تأکید بر اینکه انقلاب اسلامی یک تفکر جدیدی به جامعه بشری عرضه کرد و این تفکر پایه های مشخصی چون معنویت ،عقلانیت ،عدالت و رفاه و پیشرفت دارد، افزود:انقلاب اسلامی با این چشم انداز به عرصه زندگی بشر آمد و هر یک از ما نقشی در تحقق این آرمان ها داریم و باید نقش خود را پیدا و به خوبی ایفا کنیم، از این رو به مسائل پیش رو نباید صرفا نگاه ملی داشته  باشیم بلکه باید  نگاه جهانی داشته باشیم و بدانیم مأموریت ما زمانی تمام می شود که تمام احکام اسلام در جهان پیاده شود .نوشته شده در تاریخ یکشنبه 92/2/15 توسط منیره غلامی توکلی

مسئول نمایندگی ولی فقیه بسیج مستضفعین

حماسه سیاسی با حضور حداکثری مردم در انتخابات رقم می خورد/ در خلق حماسه سیاسی کمیت و کیفیت لازم و ملزوم هم هستند

مسئول نمایندگی ولی فقیه در بسیج گفت: حضور حداکثری مردم در انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری و شورای شهر، نقطه اوج خلق حماسه سیاسی است.

 

 

حجه الاسلام تویسرکانی نماینده ولی فقیه در بسیج مستضعفین


محمدرضا تویسرکانی مسئول نمایندگی ولی فقیه در بسیج  ، در تبیین و تحلیل چرایی و چگونگی حماسه سیاسی اظهار کرد: برای درک این نامگذاری در گام نخست لازم است، روند انقلاب اسلامی را از آغاز تا امروز و روند برخورد دشمن با انقلاب، شکست ها و موفقیت های او را در عرصه جهانی و موضوعات مختلف بررسی کنیم.  باید ببینیم انقلاب اسلامی در کجا ایستاده، چه چالش ها، چه نیازها و چه مشکلاتی داریم و بسنجیم نسبت به مسیر رو به رشدمان کجا قرار گرفته ایم؟  

سپس ادامه داد با بررسی این موارد به این نتیجه می رسیم که ما در یک پیچ بزرگ تاریخی قرار داریم و باید از این پیچ مهم عبور کنیم تا به آن پیشرفت و عدالتی که مد نظر مقام معظم رهبری است، زودتر دست پیدا کنیم.

حجت الاسلام و المسلمین تویسرکانی گام دوم را تبیین "حماسه سیاسی و اقتصادی" دانست و افزود: حماسه در لغت دارای بار ارزشی، ملی، فرهنگی و جهادی است و کارهایی که با تلاش هایی متعارف صورت می گیرد در معنای حماسه نمی گنجد.

وی از حضور 98 درصدی مردم در انتخابات 12 فروردین سال 58 به عنوان بزرگ ترین حماسه سیاسی ملت ایران در عرصه انتخابات یاد کرد و گفت: امسال هم اوج خلق حماسه سیاسی مردم در انتخابات شورای شهر و یازدهمین دوره ریاست جمهوری است که حضور حداکثری مردم می تواند، فرصتی برای خلق حماسه سیاسی باشد .

مسئول نمایندگی ولی فقیه در بسیج در ادامه تأکید کرد: این حماسه باید هم در کمیت یعنی درصد حضور مردم و هم در کیفیت یعنی دقت در انتخاب فرد اصلح صورت گیرد چرا که برای خلق حماسه ای ماندگار  دو عنصر کمیت و کیفیت لازم و ملزوم هم هستند.نوشته شده در تاریخ یکشنبه 92/2/15 توسط منیره غلامی توکلی

هر روز صبح برای رسیدن به محل کار باید از فضای سبز در انتهای اتوبان شهید محلاتی بگذرم

فضایی که ساعات 7 تا 8 صبح لطیف ترین هوای را دارد . امروز وقت گذشتن از این فضا با سرعت نور ! عکاسی کردم ! اون هم با موبایل ...

قلمدون ، فضای سبز بهاری

 

رمضون و طبیعت بهاری

 

رمضون و طبیعت بهاری

 

رمضون و طبیعت بهارینوشته شده در تاریخ سه شنبه 92/2/10 توسط منیره غلامی توکلی

حضرت زهرا(س) در نگاه رهبری معظم انقلاب

فاطمه زهرا(س) الگوی خردمندی و فرزانگی و عقل و معرفت زن مسلمان

  مقام معظم رهبری : [حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علی‌ها)] زن معمولی نیست. او موجود ملکوتی است که در عالم به صورت انسان ظاهر شده است. 

امام خامنه ای در فرمایشات خود در خصوص تبیین جایگاه حضرت زهرا (س) و معرفی شخصیت بی بدیل ایشان در برهه های مختلف زمانی ناب ترین تعاریف را دارند که قطعا مطالعه و پژوهش در این ز مینه خالی از لطف نخواهد بود . ایشان در فرمایشی زیبا تصریح می کنند: «  اگر شخصیت فاطمه زهرا برای ذهن های ساده وچشم های نزدیک بین ما آشکار می شد ما هم تصدیق می کردیم که فاطمه زهرا سرور تمام بانوان عالم است بانویی که در سنین کم و عمر کوتاه به مقامات معنوی و علمی و معرفتی و به مرتبه ای برسد که برابر مرتبه انبیاء و اولیاست.»

رهبر معظم انقلاب اسلامی وجود بانوی دو عالم را   فجر درخشانی می نامند که « از گریبان او خورشید امامت و ولایت و نبوت درخشیده است.همه ائمه برای مادر بزگوار خود تکریم و تجلیلی قائل بودند که برای کمتر کسی این همه احترام و تجلیل از این بزرگواران میتوان دید.»


نگاه مقام معظم رهبری به حضرت زهرا س

امام خامنه ای در تأکید مؤکد به این نکته که حضرت زهرا(س) الگوی معرفت و سرمشق زنان عالم است می فرمایند : «زنان مسلمان باید در زندگی شخصی و اجتماعی و خانوادگی خود زهرا(س) را باید از جهت خردمندی و فرزانگی و عقل و معرفت الگو و سرمشق خود قرار دهند و از بعد عبادت و مجاهدت و حضور در صحنه . تصمیم  گیری های عظیم اجتماعی و خانه داری و همسر داری و تربیت فرزندان صالح از زهرای اطهر پیروی کنند.»

از نظر ولی امر مسلمین حضرت آیت الله خامنه ای معتقدند که «اسلام فاطمه (س)را، آن عنصر برجسته و ممتاز ملکوتی را به عنوان نمونه و اسوه زنان معرفی میکند .آن زندگی ظاهری او،جهاد او،مبارزه او،دانش او،سخنوری او ،فداکاری او،شوهر داری او،همسری او،مادری او،مهجرت او و حضور او در تمام میدان های سیاسی و نظامی وانقلابی و برجستگی همه جانبه او که مردهای بزرگ را در مقابل او به خضوع وادار میکرد.»

رهبر معظم انقلاب با اشاره به اینکه «اصولا شخصیت نادرست از زن که میراث نامبارک فرهنگ های غیر اسلامی دخیل در اندیشه مسلمانان است باعث شده که آن حضرت تنها از زاویه دختری برای پیامبر (ص) و مادری برای ائمه(ع)مطرح شود می فرمایند « شایستگی ها و گزینش الهی که در شکل گیری شخصیت آن حضرت نقش داشته  و زندگی و صفات فاطمه زهرا (س) را به عنوان اسوه تمام بانوان عالم و همه انسانها به ویژه زنان مطرح میسازد مجهول بماند.»

ایشان در جمله ای نغز می فرمایند : «حضرت زهرا برتر از تمام زنان برگزیده و سرورزنان از آغاز بشریت تا پایان است .»نوشته شده در تاریخ دوشنبه 92/2/9 توسط منیره غلامی توکلی
<      1   2   3   4      >
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک