سفارش تبلیغ
صبا

http://qalamdoon.ParsiBlog.com
این وبلاگ به کمپین *من عاشق محمد(صلّی الله علیه و آله و سلّم) * هستم، پیوست 
لینک دوستان

منیره غلامی توکلی  - 29 ماه از آغاز تهاجم "عربستان" به "یمن" می گذرد. تجاوزی تمام عیار که حکومت سعودی آن را به بدترین شکل نسل کشی اداره می کند. از بمباران شهرها و اماکن غیرنظامی گرفته تا بیمارستان ها و مراکز درمانی از حصر اقتصادی گرفته تا جلوگیری از ارسال مواد غذایی و دارویی سایر کشورها و سازمان هایی با خدمات بشر دوستانه..

آمار کشته شدن بیش از هشت هزار یمنی و مجروحیت بیش از  16 هزار نفر در بمباران های هوایی و آواره شدن قریب سه میلیون شهروند یمنی، خود به خوبی عمق وحشیانه بودن این حملات را نشان می دهد.!

از کشوری که رفقات دیریه با رژیم غاصب صهیونیستی دارد، از کشوری که با دلارهای نفتی اش حکم پدر گروه های تروریستی مخصوصا داعش را دارد، از کشوری که در پس پرده داری کعبه، زائران خانه خدا را به خاک و خون می کشد، نمی توان توقعی بیش از این داشت.

اما چیزی که در این سیل جنایات بدون وقفه عربستان علیه مردم یمن، تعجب برانگیز است، سکوت تأییدآمیز سازمان های و کشورهای مدعی حقوق بشر است! گویی بشر برای آنها فقط مفهوم انسان غربی را دارد! البته این نگاه خوشبینانه ای است چرا که شواهد و قراین نشان می دهد همین بشر غربی را هم برای منافع خود در تهاجم به سایر کشورها قربانی می کنند!  

کشورهای اسلامی به  چهار گروه تقسیم شده اند، کشورهایی که در این جنایات شریک هستند، کشورهایی که خود درگیر جنگ نیابتی با عربستان در قالب مبارزه با داعش هستند، کشورهایی که بی تفاوتی شان هولناک تر از همراهی کردنشان با عربستان است و کشورهایی که خواهان کمک به مردم نیازمند یمن هستند اما تحریم ها و حصرهای عربستان به آنها اجازه کمک رسانی به مردم یمن را نمی دهد.

این روزها حال و هوای مردم یمن بسیار وخیم تر از آن است که کشورهای مسلمان به ویژه سازمان کنفرانس اسلامی در برابر آنها فقط سرتکان داده و به صدور بیانیه ای بسنده کنند امروز باید روز قیام علیه  طاغوت سعودی باشد و روز دستگیری از مستضعفین چرا که مردم یمن حال دیگر زخم خورده ترکش های بمب های هواپیماهای عربستانی نیستند آنها گرسنه اند و بیمار طوری که حتی اگر جان سالم از حملات موشکی به در ببرند، قطعا وبا و سایر بیماری های عفونی آنها را از پای در خواهد آورد.

سازمان بهداشت جهانی در بیانیه‎ اخیر خود اعلام کرده که تعداد قربانیان بیماری وبا در یمن طی 14 هفته گذشته به 1923 کشته افزایش یافت. بر اساس این گزارش، اکنون تعداد کسانی که در یمن به این بیماری مرگبار دچار هستند، بیش از 34 هزار نفر است که سازمان بهداشت جهانی آن را ثبت کرده است.

کارشناسان بر این باورند که تا پایان سال بیش از 600 هزار مورد ابتلا به وبا در این کشور شناسایی خواهد شد؛ یمن به گفته امدادگران در لبه پرتگاه سقوط و نابودی قرار دارد.

همچنین صندوق کودکان سازمان ملل متحد "یونیسف" بارها هشدار داده است که  حدود دو میلیون و 200 هزار کودک یمنی از سوء تغذیه حاد رنج می برند و نیاز به مراقبت های فوری دارند. کودکان بی گناهی که  اکثر مبتلایان به بیماری وبا را به خود اختصاص داده اند بر اثر سوء تغذیه و هر ده دقیقه یک نفرشان به کام مرگ کشیده می شود. 

وضعیت بیمارستان ها در بخش های کودکان بسیار اسفناک تر از سایر بخش هاست، بنابرگفته "کارولین آنینگ" مشاور سازمان نجات کودکان « سالن‌های عیادت بیماران در بیمارستان‌ها با نقص شدید تجهیزات و نیروی انسانی مواجه بوده و کودکان بر روی زمین بیمارستان معالجه می‌شوند و بر روی هر تخت 6 کودک خوابیده‌اند.» کشورهای مختلف تعهد داده بودند که طی سال جاری 2.1 میلیارد دلار به صورت کمک‌های بشردوستانه به یمن بدهند اما تا کنون فقط یک سوم از این کمک‌ها محقق شده است.

این یعنی شعار « یمن در آستان فاجعه انسانی» به واقعیت « یمن دچار فاجعه انسانی» تغییر ساختار داده است. سفر اخیر ترامپ به عربستان آغاز نوع دیگری از جنایت بشری علیه مردم یمن به شمار می رود، جنایتی که بیش از همه جان کودکان و افراد سالمند را به خطر می اندازد، جنگی خاموش که سوء تغذیه، وبا و بیماری های عفونی، جای بمب ها جان مردم یمن را می گیرند.

در این باره خبرنگار سی ان ان گزارش می دهد: ائتلاف  ائتلاف به سرکردگی عربستان سعودی چندین ماه است از روی عمد دسترسی به قربانیان قحطی و جنگ یمن را به شدت محدود کرده است و به خبرنگاران و کارکنان نهادهای حقوق بشری اجازه نمی دهد از مناطقی که بیش از همه نقاط دیگر آسیب دیده اند بازدید کنند.

محاصره زمینی و دریایی یمن سبب شده است خدمات ابتدایی و مورد نیاز در این کشور به طور کامل متوقف شود. به علت شرایطی که هر روز رو به وخامت دارد بیماری وبا در یمن گسترش پیدا کرده است و سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد، در یک ماه گذشته بیش از 1100 نفر به علت ابتلا به وبا جان خود را از دست داده اند و این درحالی است که مراکز درمانی یمن به شدت از کمبود دارو ، تجهیزات پزشکی و کارکنان خدمات درمانی رنج می برند. 

محاصره ظالمان مردم یمن به گونه ای است که بیش از 20 میلیون انسان نیازمند کمک های انسانی فوری هستند،4 میلیون و 500 هزار کودک یمنی از آموزش محروم شده اند. 3 میلیون کودک از سوء تغذیه رنج می‌برند. 10 میلیون کودکی یمنی به مراقبت‌های بهداشتی نیاز دارند. 8 هزار کودکی یمنی روزانه بر اثر نبود دارو و شیوع بیماری‌های کشنده جان خود را از دست می‌دهند. ـ 3 میلیون شهروند یمنی آواره و بی‌سرپناه شده‌اند و 15 میلیون در حالت گرسنگی به سر می‌برند.

فجایع انسانی که در یمن در حال رخ دادن است علاوه بر خوی وحشی گیری عربستان حاصل بی تفاوتی سران کشورهای اسلامی است، حاصل نگاه تبعیض آمیز غرب به انسان و تعریف چندگانه از بشریت و حقوق بشر است.

سکوت نکبت بار جوامع بین المللی و ائتلاف خفت بار و کریه برخی از کشورهای عربی با عربستان در جنگ با یمن، نه تنها سرپوشی بر این جنایات نیست بلکه خود صوراسرافیلی است که جهان را از خواب غفلت بیدار کرده و چهره خبیث تروریسم  بین الملل را به واضح تر از همیشه عیان خواهد کرد.

 این قحطی آب و نان و دارو نیست که مردم یمن را به کام مرگ کشانده است بلکه قحطی انسان و انسانیت است. نبود ایمان و مسلمانی در بین سران کشورهای عربی مخصوصا دولتمردان تازه به دوران رسیده آل سعود است که مردم مسلمان یمن را دچار این نسل کشی کرده است. این گسترش تفکر صهیونیستی و نفوذ آن در بین برخی از سران کشورهای عربی است که از یمن، نوار عزه ای دیگر ساخته و از یمنی ها ، فلسطینی هایی دیگر ..

امروز نه تنها مردم یمن بلکه سایر مردم مسلمان در اقصی نقاط جهان از کشورهای عضو سازمان همکاری های کشورهای اسلامی انتظار دارند تا گوش شنوایی برای شنیدن آلام و دردهای مردم یمن و چشم بینایی بر جنایات آل سعود  داشته باشند و به داد مردم یمن برسند، مردمی که حال پوست بر استخوان چسبیده شاهد گرسنگی و طلف شدن کودکان خود توسط قابل درمان ترین  نوع بیماری ها  هستند.

ای کاش همه سران کشورهای اسلامی و رهبران مبارز آنها شجاعت و درایت "عمار حکیم" رهبر مذهبی و جوان مردم عراق را داشتند که در پاسخ به دعوت عربستان برای سفری به این کشور گفت: «تنها در شرایطی چنین سفری انجام خواهم داد که آنها از بحرین خارج شوند و کشتار ملت مظلوم یمن را پایان دهند.» نه اینکه با بهانه رعایت ادب دیپلماسی برای وزیرامور خارجه بی ادب و گستاخ سعودی، دست او را فشرده و در آغوشش بگیرد.. آغوشی که بوی خون حجاج ایرانی، شهدای مدافع حرم، شهدای عملیات های تروریستی داعش در سوریه ، عراق و ... و بوی خون شهروندان و کودکان مظلوم یمنی و بحرینی را می دهد.. پ

انتهای پیام/ غ


[ شنبه 96/5/14 ] [ 11:19 صبح ] [ منیره غلامی توکلی ] [ نظرات () ]

اهدا کننده مستمر خون نیاز امروز جامعه در حوزه سلامت

اهدای خون را جایگزین سفره های پرخرج نذری کنیم

9 مرداد سالروز تأسیس سازمان انتقال خون است، این روز در تقویم ملی کشورمان به نام " اهدا خون" ثبت شده است. اهدا خون را می توان نمونه بارز و خالص انسان دوستی و ایثار دانست زمانی که شخصی داوطلبانه بدون هیچ چشم داشتی بخشی از عضو زنده و زنده نگهدارنده خود " خون" را به فرد دیگری می بخشد و باعث نجات جان او می شود بنابر آیات قران جان جامعه ای را نجات داده است. « ... أَنَّهُ مَن قَتَلَ نَفْسًا بِغَیْرِ نَفْسٍ أَوْ فَسَادٍ فِی الْأَرْضِ فَکَأَنَّمَا قَتَلَ النَّاسَ جَمِیعًا وَمَنْ أَحْیَاهَا فَکَأَنَّمَا أَحْیَا النَّاسَ جَمِیعًا ? ..» المائده آیه 32 ؛« هر کس، انسانی را بدون ارتکاب قتل یا فساد در روی زمین بکشد، چنان است که گویی همه انسانها را کشته؛ و هر کس، انسانی را از مرگ رهایی بخشد، چنان است که گویی همه مردم را زنده کرده است.»

در جامعه ما مردم با نگاه و رویکردی اسلامی و معنوی این حرکت انسانی را در زمره زیباترین کارهای خیر قرار داده و آن را در قالب " خیرین سلامت" پیگیری می کنند تا جایی که شاهد حضور هیأتی و پُرشکوه خیرین حوزه اهدا خون در روزها و مناسبت های مذهبی چون شهادت ها و اعیاد هستیم.

اگر به میزان مرگ و میر زنان مخصوصا مادران باردار در زمان زایمان به خاطر کمبود خون نگاهی بیندازیم و بدانیم که هم اکنون در کشورهای با رشد شاخص پایین و متوسط، روزانه بیش از 800 مادر جان خودشان را به خاطر کمبود خون و فرآورده های خونی، از دست می دهند به مردم خودمان به خاطر اهدا خون شان بدون هیچ چشم داشتی افتخار خواهیم کرد.

افتخار خواهیم کرد که به خاطر وجود خیرین حوزه سلامت در بخش اهدا خون، ایران اسلامی نخستین کشور بین کشورهای توسعه یافته است که توانسته قبل از سال 2020 درست به آمار صد در صدی اهدا خون و حذف خون جایگزین برسد.

نام کشور ما در سال 1387 در سازمان جهانی بهداشت در کنار 60 کشوری قرار گرفت که صد در صد اهدا داوطلبانه را داشته اند. در حالی که  کشورهایی که به جمع کشورهای اهدا کننده صد درصد داوطلبانه رسیده اند، 60 کشور از مجموع 167 کشور دنیا هستند.

اما نکته قابل تأمل در کشور ما این است که اگر چه شاخص اهدای خون در ایران 27 واحد به ازای هر 1000 نفر جمعیت است اما سهم زنان از این شاخص کمتر از 5 درصد می باشد که باید در این زمینه جامعه زنان نیز وارد شوند چرا که در کشورهای توسعه یافته و صنعتی 39 واحد به ازای هر 1000 نفر جمعیت است که 50 درصد سهم این شاخص به زنان تعلق دارد.

یکی از دلایل عدم رقبت زنان ایرانی به اهدا خون را می توان آمار قابل توجه کم خونی در بین زنان ایرانی و از طرف دیگر برخی از اطلاعات نادرستی دانست که از طریق مختلف به زنان می رسد مانند اینکه خون دهی تأثیر منفی بر قاعدگی، کم کردن بنیه زنان برای بارداری و حجامت کردن برای زنان بهتر از خون دادن است ... دارد.

علاوه بر این موارد گفته شده در عدم رقبت و مشارکت زنان در اهدا خون، حلقه مفقوده دیگری نیز وجود دارد و آن هم میانداری و ورود حوزه ها و مراکز علمیه در تبلیغ و معرفی این خیر انسانی و حیات بخش است.

 معصومه شکری کارشناس مباحث مذهبی که سطح سه حوزه را به اتمام رسانیده است در گفت وگو با خبرنگار طنین یاس می گوید: فضای اسلامی جاری در کشور، تربیت اسلامی و سبک زندگی اسلامی، مردم ما را مستعد پذیریش کار خیر بیش از آنچه انتظارش را داشته باشیم کرده است و این حقیقت را مردم به احنای و در موقعیت های مختلف نشان داده اند.

وی ادامه می دهد: اینکه ما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی توانسته ایم خود را به شاخص اهدا خون کشورهای توسعه یافته نزدیک کنیم خود نشان دهنده وسعت درک و رقبت مردم ما به کارهای خیر من جمله در حوزه سلامت است اما آیا به راستی مراکز علمی و پزشکی و همین طور مراکز حوزوی ما توانسته اند از صد در صد این پتانسیل انسان دوستی و خیری استفاده کنند؟ باید بگویم نه! به نظر می رسد هر کجا که ما غفلت کردیم یا به اندازه کافی وارد نشدیم جای خالی حضور ما را بدعت ها پر کرده است.

وی توضیح می دهد: آنجایی که حضور بانوان تحصیل کرده و دانشمند حوزه های علمیه در میان مردم و محلات کم شد، تعدادی از افراد تحت عنوان " خانم جلسه ای" ها وارد روضه های خانگی و هیأت های زنانه شده و بدعت های زیادی را به وجود آوردند که یکی از همین بدعت ها « نذورات و سفره های عیجب و غریبی است که  به اسم بزرگان دینی ما انداخته می شود» در حالی که اهدا خون به خاطر برکت های زیاد فردی و اجتماعی که دارد قطعا می تواند یکی از بهترین نذورات و اقدامات انسانی – اسلامی باشد.

این مدرس مباحث دینی با استناد به حدیثی از پیامبر که وقتی کسی بدنش را سالم نگه دارد از این سلامت بدن انسان، ملائکه به وجد می آیند، می گوید: علت این شادی ملائکه این است که امانت الهی که در دست انسان است – بدن- به خوبی نگه داری شده است و خوشحالی ملائکه نشأت گرفته از خوشحالی خدا است و اهدا خون اگر با دیدگاه کسب رضایت خدا، سلامت بدن و نجات جان دیگر انسان ها باشد دارای اجری به بزرگی شادی خداوند است.

وی با بیان اینکه خیر رسانیدن به همنوعان، برکت را وارد زندگی انسان می کند، می گوید: اهدا کنندگان خون، برکت را وارد حوزه سلامت می کنند و اثرگذاری معنوی برای کل جامعه دارد و برای اینکه این کار با وسعت بالا به وجود بیاید مراکز علمی و حوزوی و علما باید در کنار هم وارد عمل شوند.

شکری در ادامه برطرف کردن نیاز دیگران را یکی از اشکال کار خیر می داند و می افزاید: بحث اهدا خون ، برطرف کردن خطرت جانی برای کسی است و این نیاز در حداعلی خود است و این احسان در حد اعلی است و هر چه گروه های خونی نادر باشد این خطر بیشتر و اجر برطرف کردن خطر مرگ برای این افراد بالاتر است.

یکی از چیزهایی که در حوزه سلامت باید برای آن سرمایه گذاری کرد، توجه به پرورش " اهدا کننده خون مستمر" است چرا که بخشی از خون هایی که اهدا می شوند توسط افرادی است که دارای بیماری ها خاص مانند هپاتیت، ایدز و .. هستند و  بخشی دیگر افرادی هستند که به صورت گذرا اقدام به خون دهی می کنند اما در برابر جامعه 80 میلیونی ما که افراد بالای 18 سال آن می توانند جز اهدا کنندگان خون قرار گیرند، وجود 500 هزار اهدا کننده خون مستمر آمار بسیار پایینی است.

 به هر حال بنابر توصیه کارشناسان و پزشکان شرایط اهدا خون به این شرح است:

شرایط اهدای خون چیست؟

- حداقل سن 18 سال تمام و حداکثر 60 سال ( در صورت اهدای خون مستمر تا 65 سال)

- حداقل وزن 50 کیلوگرم

- فواصل اهدای خون هر هشت هفته یک بار مشروط به آنکه تعداد دفعات آن در طول یکسال بیش از چهار مرتبه برای مردان و 3 مرتبه برای زنان نباشد.

- همراه داشتن کارت شناسایی معتبر عکس‌دار (ترجیحا کارت ملی)

لازم به ذکر است در صورت وجود سوابق زیر باید پزشک انتقال خون در جریان قرار گیرد:

- آلرژی‌ها: کهیر و آلرژی تنفسی و ...

- سابقه غش، صرع و تشنج

- سابقه اعتیاد به مواد مخدر تزریقی

- سابقه اعمال جراحی

- سابقه رفتارهای پرخطر (تماس جنسی خارج از چهارچوب خانواده)

- سابقه خالکوبی، حجامت و تتو

- سابقه زردی و یرقان در خود یا خانواده

- مسافرت به مناطق آندمیک مالاریاخیز

- سابقه بیماری‌ های قلبی و عروقی

- سابقه مصرف دارو

انتهای پیام/ غ

 


[ دوشنبه 96/5/9 ] [ 12:40 عصر ] [ منیره غلامی توکلی ] [ نظرات () ]


آزموده را آزمودن خطاست

روش نادرست « سهم‌خواهی» زنان را به صندلی وزارت نزدیک نخواهد کرد!

مرداد سال 92 دولت یازدهم با حضور سه زن در کابینه کار خود را آغاز کرد کسب این سه جایگاه در کابینه توسط زنان قطعا با اهداف و دیدگاه های مطرح شده در زمان انتخابات و مطالبات جامعه زنان برای مشارکت هرچه بیشتر شان در سطوح بالای مدیریتی، سازگار نبود.

"معصومه ابتکار" سازمان حفاظت محیط زیست، "شهین دخت مولاوردی" معاونت امور زنان و خانواده،"الهام امین زاده" معاونت حقوقی رئیس جمهور کار خود را درحالی در دولت امید آغاز کردند که رئیس دولت یازدهم با یک حرکت نمایشی سمت‌هایی خارج از کابینه را از قبیل (سخنگوی وزارت امور خارجه، فرمانداری و شهرداری) که در دولت های قبلی کمتر به زنان سپرده می شد به آنها سپرد تا با این حرکت مُسکنی هر چند ضعیف در برابر فشارهای موجود برای کسب کرسی در دولت یازدهم به جامعه زنان تزریق کند .

اما عملکرد ضعیف این سه زن در کابینه مخصوصا در "سازمان حفاظت محیط زیست"، بی توجهی به قشر هدف و شناخت درست از نیازهای بانوان در "معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری" نشان داد که روحانی در بی میلی برای انتخاب زنان در کابینه می تواند دلایلی متقن و محکم داشته باشد تا جایی که در دولت دوازهم که به زودی شاهد تنفیذ آن برای بار دوم به رئیس جمهوری فعلی هستیم، خبری از حضور زنان نیست! اگر چه فشارهایی از جانب زنان اصلاح طلب و اعتدالگرا در قالب گمانه زنی ها و نشست هایی با موضوع "سهم زنان در هیأت وزیران" بر حسن روحانی وارد می شود.

سهم خواهی زنان از رئیس جمهور چنان عمومیتی یافته است که علاوه بر زنان سیاسی و نمایندگان زن مجلس به حوزه سینما و بازیگران نیز کشیده شده است! "ترانه علیدوستی" در یکی از توئیت های خود که به تازگی آن را منتشر کرده است درباره انتخاب وزیر زن در کابینه دوازدهم نوشت: «آقای روحانی شما به ما قول دادید، زنان نیمی از جمعیت کشور هستند.»

وقتی منصفانه به این توئیت " ترانه علیدوستی" نگاه کنیم در می یابیم که "حسن روحانی" با شجاعتی مثال زدنی در جریان رقابت های انتخاباتی و تبلیغات استانی و رسانه ای از زنان بسیار مایه گذاشت و به آنها وعده هایی داد که با حال و هوا و اخبار واصله امروز انتخابات اعضای کابینه، وعده هایی سرخرمن محسوب می شود! .

کابیته دولت و سهم خواهی زنان

اگر چه اصلاح طلبانی چون " احمد مازنی" در این زمینه هم با ادبیاتی آشنا این خلف وعده ها و بدقولی ها مخصوصا در حوزه زنان را به طرز شگفت آوری این گونه توجیه می کند: «  آقای روحانی در انتخابات از زنان و دختران خیلی مایه گذاشت اما اکنون جرات انتخاب وزیر زن را ندارد و می‌دانیم که از کجا می‌ترسد و امیدواریم روزی این ترس و موهوم شکسته شود.» اما این لالایی ها در گوش زنانی که حال افکار فمینیستی شان دردسر بزرگی برای دولت شده است، خواب آور نیست!

جریانات خاصی از زنان که اکثر آنها را اصلاح طلبان و فعالان برابری حقوق زن و مرد، تشکیل می دهند با راه اندازی و هدایت جریاناتی تحت عنوان "سهم خواهی زنان از هیئت وزیران" مشخص‌ترین مطالبه زنان از ریاست دولت دوازدهم را داشتن وزیر زن می دانند که از جمله این افراد می توان به "فاطمه گوارایی" فعال مدافع حفوق زن و مرد اشاره کرد. وی در این خواسته آنقدر مُصِر است که هم از تاریخ اسلام مایه می گذارد و هم از حال کشورهای اروپایی: « در طول تاریخ حضرت خدیجه(س)، حضرت فاطمه (س) و حضرت زینب (س) از بزرگترین مبارزان سیاسی زمان خودشان بودند. امروزه در عصری هستیم که حتی صدراعظم آلمان، نخست‌وزیر انگلیس و کاندیدای ریاست‌جمهوری آمریکا نیز از جمله زنان هستند. این نشان می‌دهد که در عرصه مدیریتی زنان در سایر کشورها نیز اتفاق نظر وجود دارد.»

برای این دست زنان با افکار شناخته شده فمینیستی که تاریخ اسلام، دستورات اسلامی و حتی الگوهای اسلامی را هر کجا به نفع شان است، مصادره می کنند، باید گفت: آیا در تمام حقوق مربوط به زنان به اسلام و در تمام الگو برداری ها به این بانوان شاخص اسلامی اقتدا می کنید؟! آیا حضرت خدیجه و  زهرا سلام الله علیهما حامی نبوت و تربیت کننده ائمه اطهار و پشتیبان و فعال در عرصه حمایت از پیامبر و ولایت بودند یا فرماندار و والی و رئیس لشکر و .. ؟ آیا امروز ما در حال مبارزه سیاسی و اجتماعی هستیم یا در حال تثبیت یا افزایش اقتدار ؟ و آیا این بانوان مکرمه صدر اسلام را فقط به عنوان فعال سیاسی قبول دارید یا در سبک زندگی نیز به آنها اقتدا می کنید؟

از خانم گوارایی که در کمال بی مسئولیتی و به دور از واقعیت با کم بینی و غرض ورزی نسبت به حضور مستمر و فعال زنان و نقش آنها در پیروزی و تثبیت و اقتدار نظام اسلامی  می گوید « باید بپذیریم که مشارکت زنان نسبت به قبل از انقلاب کاهش یافته است. این در حالی است که ما پیش از انقلاب درباره مشارکت زنان در سطوح مختلف سیاسی و اجتماعی و اقتصادی در وضعیت بهتری قرار داشتیم.» باید پرسید آیا چشمان تان را به روی حقایق بسته اید یا شعور مخاطب خود را برای رسیدن به آمال و آرزوی تکیه زدن بر کرسی وزارت به باد تمسخر  گرفته اید؟! آیا برای شما هدف وسیله را توجیه می کند؟! آیا برای شما حضور اجتماعی فقط بر کرسی وزارت تعریف شده است؟ آیا تمام توان و قدرت مدیریتی که از زنان نام می برید و برایش همایش ها و نشست ها و مصاحبات و مطالبه گری ها انجام می دهید در سهمی 30 درصدی خلاصه می شود؟

چیزی که مسیر این جریان را منحرف می کند همین سهم خواهی هاست ، سهم خواهی هایی که با شعارهای تبلیغاتی  زنان را با هر گونه تحصیلات و پشوانه فکری و تجربی در انتخاباتی چون مجلس شورای اسلامی، ریاست جمهوری و شواری شهر به محل ثبت نام ها می کشاند همین کمیت برای جریان سازان مایه مباهات می شود!

سهم خواهی هایی که چشم ها را بر روی نقاط ضعف های حضور زنان در بخش های مدیریتی بسته است که مدیریت ضعیف خانم ابتکار در محیط زیست و بدتر از آن خانم مولاوردی در حوزه زنان از نمونه های بارز این ادعاست.

قطعا جای تعجب ندارد که با همین نگاه ها است که برای رفتن یا تغییر فضای کاری یکی از همین بانوان، کمپین حمایتی زده می شود و باز هم قشر زنان مخصوصا قشر خاکستری را وارد هیاهوی بازی های سیاسی می کنند.

در نگاهی دیگر بخش عظیمی از جامعه ایران نیز بر توان و قدرت مدیریتی زنان و تأثیر حضور آنها در صحنه های و عرصه های مختلف اذعان دارد اما به نحوی که نه خواستار سهم است و نه منکر موفقیت های قبلی و شاخص بالای حضور آنها در بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ...به هر حال ما معتقدیم که انقلاب اسلامی با رویکردی هم راستا با موازین شرعی و عرفی راه را برای حضور زنان در عرصه های مختلف علمی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی و.. در جایگاه های مختلف باز کرده است و این از کرامت زنان است که اسلام آنها را حتی در جهاتی برتر از مرد قرار داده است. زنی که انسان ساز است می تواند جامعه ساز باشد و مادری که مدیریت تربیتی خانواده را بر عهده دارد می تواند مدیریت های کلان اجتماعی و سیاسی و اقتصادی و .. را در دست داشته باشد و زن عالمی که سکوهای علمی را درنوردیده است می تواند تکیه گاه محکمی برای مناصب مدیریتی نظام باشد اما نه از روی سهم خواهی که بر اصل شایسته سالاری.. و این است نقطه اختلاف فعالان حوزه زنان با دو دیدگاه ذکر شده .

انتهای پیام/ت


[ دوشنبه 96/5/9 ] [ 12:37 عصر ] [ منیره غلامی توکلی ] [ نظرات () ]
آیا جمع آوری گیت های تفتیش، اعلام شکست نتانیاهو در برابر مقاومت فلسطینیان است؟

اسرائیل به جای معبد، گور خود را در مسجدالاقصی کَند

روز گذشته، دومین جمعه ای بود که نماز در مسجد الاقصی با شرایط ویژه امنیتی برگزار شد در حالی که نیروهای امنیتی اسرائیل از ورود افراد زیر 50 سال ممانعت کرد.  پلیس رژیم اشغالگر صهیونیستی چهاردهم ژوئیه – دو هفته پیش- به بهانه به هلاکت رسیدن دو سرباز اسرائیلی در عملیات شهادت طلبانه سه جوان فلسطینی در اطراف مسجدالاقصی ضمن محدود کردن ورود فلسطینیان به این مسجد اعلام کرد که در محوطه مسجد و حرم شریف گیت های تفتیش و سپس دوربین مداربسته و ورودی های فلزیاب نصب خواهد کرد! .  

این نخستین بار از سال 1967 میلادی به شمار می‌رود که رژیم صهیونیستی مانع از برگزاری نماز جمعه در مسجد الاقصی شد و اجازه نداد که صدای اذان از داخل این مسجد پخش شود و همین امر اعتراضات و راهپیمایی های گسترده در فلسطین و برخی از کشورهاس اسلامی شد.

طی این دو هفته 6 نفر از فلسطینیان در حمایت از مسجدالاقصی به شهادت رسیدند و صدها نفر زخمی شده اند، اما گویی شهادت و مجروحیت این افراد هنوز خشم اسرائیل را که نسل کشی عظیمی در فلسطین و نوار غزه به راه انداخته، خاموش نکرده است.

این وحشی گری و نقض قوانین بشری توسط اسرائیل ده ها سال است که با سکوت و کم توجهی سازمان های بین المللی رو به روست اما زخم اصلی بر پیکره فلسطین و این بی حرمتی ها به مسجد الاقصی از خنجر سکوت و بی تفاوتی برخی از کشورهای عربی و حتی همسویی آنها با صهیونیسم است کشورهایی که دایعه پرده داری کعبه و رهبری ملل عرب را دارند!

اما همین میزان حمایت مردم آزاده و مسلمان از نخستین قبله مسلمانان، ساکنان قدس و نمازگزاران آن باعث ایجاد رعب و وحشتی در سران اسرائیل و همپیمانان آن شد تا جایی که کاخ سفید را مجبور به صدور بیانیه و ابراز نگرانی در این زمینه کرد! دولت آمریکا در بیانیه‌ای‌ از رژیم صهیونیستی و اردن خواست که برای کاستن از شدت بحران‌ها، تلاش کنند.

پنجشنبه 5 مرداد پس از دو هفته درگیری و با فشارهای بین المللی دولت اسرائیل از موضع خود عقب نشینی کرد و با جمع آوری تجهیزات امنیتی، درهای مسجد الاقصی با تمام انتقادات مخالفان دولت رژیم صهیونیستی در داخل و خارج از کشور فلسطین بار دیگر به روی مسلمانان گشوده شد، با ورود مسلمانان به محوطه مسجد برای برگزاری نماز بار دیگر پلیس رژیم اسرائیل با آنها درگیر شده و با ایجاد تنش و پرتاب گاز اشک آور و نارنجک دودزا به مقابله با مردم پرداختند.

اگر چه این عقب نشینی رژیم صهیونیستی شکست بزرگی برای او و باعث مأیوس شدن همپیمانانش در سطوح مختلف بین المللی شده است اما حقوق مردم فلسطین در این زمینه همچنان نقض خواهد شد. بنابر گفته سران دولت رژیم غاصب صهیونیستی گیت های تفتیش جمع آوری می شود در حالی که قرار است محوطه مسجد با دوربین های هوشمند تحت نظارت قرار بگیرد.

دوربین های هوشمند ، دوربین هایی هستند که در اکثر کشورها مخصوصا کشورهای اروپایی برای مبارزه با تروریسم استفاده می شود و این درحالی است که برخی از کشورها چون آلمان نصب این دوربین ها را به دلیل خطرات بسیاری که برای انسان دارد ناقض حقوق شهروندی و ممنوع اعلام کرده است.

البته این ساده لوحانه است که تصور کنیم ، صهیونیسم در برابر یکی از خواسته مردم فلسطین سر تعظیم فرود آورد است! نتانیاهو با تغییر نصب گیت به دوربین های هوشمند،  فقط صحنه خشونت علیه فلسطینیان و مردم نمازگزار را تغییر داده است در حالی که فیلمانه خشن او بر پایه خون ریختن و نسل کشی مردم فلسطین با حمایت صهیونیسم بین الملل و دلارهای عربی که بوی نفت از آن به مشام می رسد،  ادامه دارد.

اما ملت ایران با دیپلماسی فعال و چوشش مردمی در طی سال ها اشتغال سرزمین مقدس فلسطین از مهم‌ترین حامی مردم این سرزمین مقدس مخصوصا نوار غزه، محسوب می شوند. ایرانیان به گونه های مختلف از راهپیمایی‌های گسترده در روز جهانی قدس گرفته تا حمایت‌های آشکار و پنهان سیاسی و نظامی از گروه‌های فلسطینی مانند جهاد اسلامی و حماس به حمایت از قدس، مسجدالاقصی و مردم مسلمان فلسطین پرداخته اند و هفته گذشته بعد از برگزاری نماز جمعه با برپایی راهپیمایی و قرائت بیانیه نسبت به این وحشی گری و نقض حقوق شهروندی مردم فلسطین توسط اسرائیل اعلام مو ضع کردند.  

همینطور مردم سایر کشورهای اسلامی  بحرین، یمن، عراق و  ... و جمعی از مردمان آزاده در اقصی نقاط دنیا چون مصر، انگلیس، ترکیه، اردن، اسپانیا.. از سومین مکان مقدس مسلمانان حمایت کرده و مردم فلسطین را در انتفاضه ای دیگر همراهی خواهند کرد. انتفاضه ای که در حمایت از مسجدالقصی رقم خورده است جرقه ای بود که اینکه به صاعقه ای تبدیل شده که پیکره جعلی اسرائیل را در سایه سکوت کشورهای عربی – اسلامی تکه تکه و نابود خواهد کرد.

 در این صورت است که مصلحت و مشیت الهی بر این رقم زده شده است که پیروزی مردم فلسطین از مسجدالاقصی رقم بخورد، مسجدی که اکنون پشت درها و اطراف آن مردم نمازمی گذارند و تا آزادی کاملش از پای نخواهند نشست. 

انتهای پیام/ت


[ شنبه 96/5/7 ] [ 12:47 عصر ] [ منیره غلامی توکلی ] [ نظرات () ]


.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

سوگند به قلم و آنچه می نویسد «‌ن و القلم و ما یسطرون » کدامین قلم و کدامین سطرها می تواند مورد نظر پروردگار باشد!‌ پاسخ این سؤال سخت نیست اگر با کلام خدا مونس باشی آنجا که می فرماید: قلم وسیله تعلیم شماست « الذی علم بالقلم » . به صراحت می توان گفت که خدا بر دوات و قلمی سوگند می خورد که وسیله ای برای تعلیم بندگانش باشد و چه دواتی ماندگارتر و چه قلمی شیواتر از دوات و قلمی می توان یافت که سطر سطر نوشته هایش در مورد شهید و شهادت باشد؛ موجودی که در ذات مفاهیم متعالی تعلیم و تعلم نهفته است .
موضوعات وبqalamdoon

امکانات وب


بازدید امروز: 243
بازدید دیروز: 708
کل بازدیدها: 974674